‘’DARBE DÜZENİNE KARŞI TARİHİ BULUŞMA’’

Anasayfa / Basın Odası / Basın Bültenleri / ‘’DARBE DÜZENİNE KARŞI TARİHİ BULUŞMA’’

‘’DARBE DÜZENİNE KARŞI TARİHİ BULUŞMA’’

 

Dünyada gerçekleşen darbeler konusunda bugüne kadar yapılmış en kapsamlı entelektüel buluşma 26-28 Ekim'de 2017’de Kocaeli'de gerçekleşecek. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: Doğu ve Batı’nın buluştuğu şehrimizde doğudan ve batından düşünce, bilim insanları; darbe gibi dünya sisteminin kanseri olan bir konuyu Kartepe Zirvesi'nde ele alacak.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, Kocaeli Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, TRT, Anadolu Ajansı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve TASEN paydaşlığında, Kartepe Zirvesi kapsamında gerçekleştirilecek; Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu: Küresel Etkiler, Medya ve Demokrasi programı yerli ve yabancı akademisyenlerden büyük ilgi görüyor.

 

 

Darbeler Hakkında 106 Akademik Bildiri

Sempozyum’da akademik bildiri sunma müracaatları tamamlandı. 262 akademisyen tarafından hazırlanan 223 bildiri için Bilim Kurulu’nun yaptığı değerlendirmeler sonuçlandırıldı. 106 bildiri sempozyumda sunulmak üzere seçildi. Türkiye dahil 30 ülkeden bilim insanları sempozyumda bildirilerini sunacaklar. 15 Temmuz özelinde dünyadaki darbe mekanizmasını ele alan bildirilerin, politika yapıcı ve karar vericilere yeni ufuklar açması bekleniyor.

 

91 Üniversiteden Katılım Var

Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu: Küresel Etkiler, Medya ve Demokrasi ana temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’ne 91 üniversiteden yapılan başvuralardan seçilen bildiriler sunulacak.. Panel toplantılarda ise Türkiye dahil 30 ülkenin üniversitelerinden konuşmacı, darbe konusunu; zemini, etkileri ve darbeyle mücadele yöntemleri açısından masaya yatıracak.

 

 

Yurt Dışından 36 Akademik Bildiri

Sempozyuma ev sahipliği yapan Kartepe Zirvesi yurtdışından akademisyen, entelektüel, medya mensubu ve aktivistlerden büyük ilgi görüyor. 53 ülkeden 36 akademik bildiri ve 17 panel toplantı başvurusu yapıldı.  Darbelerden en çok zarar gören Şili, Arjantin, Kolombiya gibi ülkelerden başvurular, ilk sıralarda yer alıyor.  

 

Darbe Dünya Sisteminin Kanseri

Zirve ve sempozyuma gösterilen yoğun ilgiden hayli memnun olan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU; “Kocaeli alın terinin olduğu kadar akıl terinin de şehridir. Doğu ve Batı’nın buluştuğu şehrimizde doğudan ve batından düşünce, bilim insanları; darbe gibi dünya sisteminin kanseri olan bir konuyu ele alacak. Akıllar bu kanserin tedavisi için seferber olacak. Türkiye’nin doğruları söyleyen sesine Kartepe Zirvesi’nden güç verecek olmaktan dolayı mutluyuz. Vicdanın ve aklın sesini her ortamda yükseltmeye devam edeceğiz inşaallah.”

 

Ücretsiz Ön Kayıt

26-28 Ekim tarihinde gerçekleşecek Uluslararası 15 Temmuz ve Darbeler Sempozyumu ve Kartepe Zirvesi kapsamında düzenlenen paneller ve konferanslarda dinleyici olmak için ön kayıt yaptırmak gerekiyor. 1 Ekimde başlayacak kayıtlar ve dinleyici katılımı ücretsiz ve kontenjanla sınırlı. Ön kayıtlar www.kartepezirvesi.com ve www.15temmuzsempozyumu.com adreslerinden yapılabilecek.