Kartepe Zirvesi

Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL

Fenerbahçe Üniversitesi

Prof. Dr. Necmi GÜRSAKAL 1950 yılında Bursa’da doğdu. BİTİA’dan 1976 yılında lisans, 1980 yılında doktora derecelerini aldıktan sonra1983-2017 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi İİBF Ekonometri Bölümü’nde görev yaptı. Bu süre zarfında Bölüm Başkanı, Rektör Danışmanlığı gibi idari görevlerde bulundu. Gürsakal’ın çok sayıda ulusal ve uluslararası dergilerde yayını ve onlarca kitabı basıldı. 


İstatistiğin çeşitli konularında çalışmalar yapmış olan Gürsakal’ın özellikle ağ bilimi, büyük veri, veri bilimi ve makine öğrenmesi üzerine özgün çalışmaları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na ve Bursa Sanayici ve İş adamları Derneği’ne danışmanlık görevinde bulunmuştur. 


Ayrıca Bursa’da çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı ve televizyonlarda programlar yapmıştır. 2018 yılından itibaren Fenerbahçe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Finans Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda bir roman yazarı olan Gürsakal’ın “Floransalı Karlo”, “Kum ve Zakkum” kitapları bilinen eserleri arasındadır.