Kartepe Zirvesi

Ahmet Misbah DEMİRCAN

T.C. Kültür Turizm Bakan Yardımcısı

Ahmet Misbah Demircan, 1967 yılında İstanbul'un Kasımpaşa semtinde doğdu. 1992 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı üniversitede Siyasi Tarih ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. AK Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladığı siyasi yaşamını, İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez Turizm Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak sürdürdü. 


3 Kasım 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde İstanbul 2. bölgeden 16. sıra milletvekili adayı oldu. 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkanlığı'na AK Parti tarafından aday gösterildi ve seçimleri kazandı. 2009-2014 tarihinde yapılan yerel seçimleri de kazanarak yeniden Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi. Belediye Başkanlığı'nın birinci döneminde; Beyoğlu'nda faaliyet gösteren 185 sivil toplum kuruluşunu aktif olarak yönetime katmak amacıyla Yerel Sivil Güçbirliği Merkezi'ni kurdu. 


2007 yılında TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) tarafından e-belediyecilik özel başarı ödülüne layık görüldü. 2010 yılında, Berlin, Tour Expi üyesi turizm operatörleri tarafından ''En iyi Turizm Bölgesi'' ödülüne layık görüldü. Belediye Başkanlığı'nın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi'nde 4 yıldan bu yana ''Liderlik'' dersleri vermektedir. Yurt içinde ve yurt dışında Kentsel Dönüşüm Uygulamaları, Restorasyon Uygulamaları, Şehir Planlaması, Kamuda Bilişim Teknolojisi Uygulamaları gibi konularda birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.