Kartepe Zirvesi

Alvaro RODRIGUEZ

BM Mukim Koordinatörü

Alvaro Rodriguez, 1 Eylül 2019 tarihi itibariyle Türkiye’ye BM Mukim Koordinatörü (tedviren) olarak atandı. Rodriguez, Türkiye’deki görevinden önce 2014-2019 yılları arasında Tanzanya’da BM Mukim Koordinatörü görevinde bulundu. Rodriguez, BM bünyesinde ilk kez 1991 yılında BM Kalkınma Programı (UNDP) Kenya Ofisinde göreve başladı. Daha sonra Çin ve Tayland’da görev aldı.


Çalışma hayatı boyunca Afganistan ve Pakistan’da üst düzey görevlerde bulundu, Somali’de ise UNDP Ülke Direktörü olarak çalıştı. Rodriguez ayrıca, New York’taki UNDP Genel Merkezinde UNDP’nin Küresel Programının denetiminden sorumlu Politika Destek Koordinatörü görevini yürüttü.

Rodriguez’in uzmanlık alanları arasında kapasite geliştirme, seçim desteği, krizlerin önlenmesi, insani yardım, risk yönetimi, çevre yönetimi ve afet risklerinin azaltılması gibi konular yer alıyor.


Şili asıllı Kanada vatandaşı olan Rodriguez, öğrenim hayatına Şili, Kanada, Hindistan ve Avustrulya’da devam etmiş olup Kalkınma ve Kalkınma Ekonomisi konularınnda diplomalara sahip bulunuyor.