Kartepe Zirvesi

Prof. Dr. Korkut TUNA

İstanbul Ticaret Üniversitesi

1944 yılında, Balıkesir’de doğdu. Edremit’te İlk, Orta ve Lise eğitimini gördü. Lisede başarılı olduğu Felsefe dersleri sayesinde başvurduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünü kazandı. Mezun olduktan sonra ilgi duyduğu Sosyoloji alanında doktora yapmak için 1972 yılında Prof. Dr. Cahit Tanyol’un yanında doktoraya başladı. “Yurt Dışında Çalışma Olayının Sosyoloji Eleştirisi” adlı çalışmasıyla 1975 yılında doktorasını tamamladı.


1977 yılında Sosyoloji bölümünde asistan olarak göreve başladı. 1982 yılında Y.Ö.K yasasına bağlı olarak Yardımcı Doçentliğe atandı. ‘Toplum Açıklama Girişimi Olarak Şehir Teorileri” çalışması ile 1985 yılında Doçentlik kadrosuna atandı.


Profesörlük çalışması olarak “Batılı Bilginin Eleştirisi Üzerine” adlı çalışması kabul edilerek 1992 yılında Profesörlüğe yükseltildi.

2011 yılında emekli olan Korkut TUNA 2013 yılında çalışmaya başladığı İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde görev yapmakta ve çalışmalarını bu kurumda sürdürmektedir.