Kartepe Zirvesi

Prof. Dr. Murat ŞEKER

İstanbul Üniversitesi

2003 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu Florida State University’de sürdürdüğü tez çalışmaları sonucunda, 2009 yılında Doktor unvanı aldı. Yurt dışında bulunduğu sürede bir araştırma kuruluşu olan Florida Tax Watch’de asistan olarak çalıştı. 


2011 yılında “Happiness Economics” konulu TÜBİTAK projesi ile Florida State University’de, 2016 yılında ise Fulbright Senior Scholar olarak Georgia State University’de misafir öğretim üyesi olarak bulundu. UNDEF, ILO, IBP, AB-CFCU, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansları başta olmak üzere ulusal ve uluslararası projelerde yürütücü, danışman, uzman ve araştırmacı olarak görev aldı. Ekonomi, maliye ve çok disiplinli alanlarda ulusal, uluslararası düzeyde yayımlanmış makale, tebliğ ve kitapları bulunan Şeker, 2017 yılında Profesör unvanı aldı. 


Son yıllarda bölge, il ve ilçe düzeyinde yaşam kalitesi ve rekabet endeksleri üzerine projelerini ve araştırmalarını yoğunlaştıran Şeker; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nde görev yapmakta olup, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin direktörüdür.  İlgi alanları; kamu ekonomisi, kamu bütçesi, yerel yönetimler, proje yönetimi, yaşam kalitesi araştırmaları ve mutluluk ekonomisidir.