Kartepe Zirvesi

Doç. Dr. Lütfi SUNAR

Medeniyet Üniversitesi

Lisans eğitimini 2002 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi bölümlerinde ve doktora eğitimini de 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde tamamladı. Sosyolojik teori, şarkiyatçılık, öteki, Türkiye’de toplumsal değişim ve tabakalaşma alanlarında çalışmalarda bulunan Lütfi Sunar, hâlen İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sosyoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 


Sunar’ın Marx ve Weber’de Doğu Toplumları, Türkiye’de İş Ortaklıkları, Marx an Weber on Oriental Societies, Türkiye’de Toplumsal Değişim, Eurocentrism at the Margins: Encounters, Critics and Going Beyond ve Debates on Civilization in the Muslim World: Critical Perspectives on Islam and Modernity adlı kitapları ve çok sayıda makalesi bulunmaktadır.


İlmi Etüdler Derneği’nin kurucu başkanı olan Sunar 2002 - 2008 ve 2010 - 2016 yılları arasında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. Sunar, 2016 yılından bu yana İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği'nin Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.